Стрес и Холестерол

Стрес и Холестерол

Имате ли висок холестерол? Трябва ли да обвиняваме диетата си? Почти всеки смята, че мазнините или въглехидратите или комбинацията от двете, са виновни за повишени нива на холестерола. Но почти никой не обръща внимание на ефектите от стреса върху холестерола в кръвта и механизмите, чрез които стресът оказва влияние върху липидите (мазнини) в кръвта.

Учебниците по биохимия твърдят, че само 20% от холестерола в телата ни идва от храната, останалите 80% на тялото ни ги произвежда. Стресът обаче никъде не е споменат.

Проведени изследвания

В едно руски проучване, учените измерват нивата на холестерола на група счетоводители в края на отчетната година, когато те трябва да изготвят всички доклади и са под голям стрес заради приближаващите крайни срокове. Те открили, че всеки един от групата е имал драстично високи нива на холестерола. 

Отново след два месеца са направени същите тестове на хората. През тези два месеца нищо не е било променено от начина на живот на групата – те са се хранили със същите храни, тренирали са по същия начин както преди, но нивата им на холестерол са били в нормалните граници. 

За всички студенти – ако решите да си правите кръвни изследвания, за да си видите холестерока, изберете всеки друг момент, освен преди изпит. Учени установили, че стресът е по-голям преди изпит както и високите нива на холестерол и триглицериди. Както можем да предположим е, че всички показатели са се върнали в нормани нива след изпита.  Учените предполагат, че увеличението се дължи на хормонални промени следствие от стреса. (1)

Подобно на това изследване, други учени установили, че при очевидно здрави индивиди серумният холестерол може да се увеличи с 11% когато сте подложени на силен умствен или емоционален стрес. (2)

 

 

Може би си мислите - " И какво от това ? Когато съм подложен на стрес, холестеролът ми се повишава, а когато стресът го няма - холестерол в кръвта намалява. Голяма работа. "

Погледнато от този ъгъл – да, така е. Високото ниво на холестерол не означава, че трябва да започнем да ограничаваме приема на определени храни и да пием лекарства.  

От друга страна - храната също играе роля тук. Първо, от книгите знаем, че наситените мазнини, повишават нивата на Low Density Lipoproteins (липопротеини с ниска плътност) или LDL (лошия холестерол). Второ, ако храната не е достатъчно, а натоварването е високо, резултатите не са толкова хубави.

Други проучвания

 

Нека разгледаме едно проучване направено на група хора изложени на множество стресови фактори, постоянно натоварване, недостатъчен сън в продължение на осем седмици. Те са приемали около 1000 1200ккал на ден. След осем седмици, те са намалили нивата на мазнините в тялото си, нивата на хормоните на щитовидната жлеза са били под нормалните  граници, нивата им на тестостерон са били много ниски и инсулиноподобния растежен фактор (IGF -1) е бил намален с 1,5 пъти. Междувременно холестеролът скочил с 37%.(3) От това можем да заключим, че когато нивата на стрес са високи продължително време, както и храната и сънят са малко, нищо не е наред. 

Учените предполагат, че е възможно причината за това да бъде фактът, че стресът стимулира организма да произвежда повече енергия, като основно гориво за метаболизма - свободните мастни киселини и гликоген. Следствие на което черният дроб  произвежда и секретира LDL, който е основен транспортер на холестерол в кръвта.

LDL-холестеролът е липопротеин, който транспортира липидите от черния дроб до периферните съдове и органи, където се използват като енергиен материал. Обаче излишъкът им се натрупва и участва в образуване на атеросклеротични плаки, поради което LDL-холестеролът е известен още като „лош холестерол”, понеже високото му ниво в кръвта повишава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.(4)

Липопротеините, които пренасят холестерола обратно към черния дроб, са High Density Lipoproteins (липопротеини с висока плътност), а този холестерол се нарича HDL холестерол.Той се метаболизира в черния дроб и няма риск за отлагането му върху стените на кръвоносните съдове. Наричан е още "добър" холестерол. 

 

 

Нека да обобщим 

- Психически и емоционален стрес може да доведе до скок в нивата на липидите (мазнини) в кръвта;

- Тренировките могат да бъде полезни за нивата на холестерола;

- Продължително излагане на множество стресови фактори и недостатъчното възстановяване оказва разрушителен ефект върху цялото тяло;

- Телата на различните хора реагират различно на стреса;

 

Препоръки

Грижи се за себе си! Ако в момента сте подложени на много стрес, но за кратко - това е страхотно, тялото ви може да се възстанови бързо, просто трябва да му се даде шанс. Ако се предполага, че ще сте подложени на стрес за дълго, намерете начин да намалите стреса или да си почините. Погрижете се за вашето здраве и тяло!

 

 

Източници
  1. http://ebm.sagepub.com/content/97/1/163.abstract
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=Retrieve&list_uids=624355
  3. http://jap.physiology.org/content/88/5/1820
  4. https://www.evolutionary.org/SARMS
  5. http://medpedia.framar.bg

 

За направата на всяка статия влагаме много труд, усилия и време, за да може да Ви поднесем достоверна и лесна за разбиране статия. Ако статията Ви е била полезна, моля да я споделите в социалните мрежи, за да достигне до повече хора. Не забравяйте да ни последвате в Instagram и да харесате нашата страница във Facebook.  Благодаря ви!

  • Хранителен режим

    Когато начинът ви на хранене е съобразен с начина ви на живот, вашите цели, тренировъчния ви стаж и свободното време, с което разполагате, вие ще постигнете желаните резултати. Затова вие се нуждаете от индивидуален хранителен режим.

  • Комплексна програма

    Когато тренировъчната програма, хранителният режим и точните хранителни добавки се комбинират със следене на резултатите и оптимизиране на процеса, резултатите ще се постигнат по-лесно и ефекта ще е много по-голям.

  • Тренировъчна програма

    Повечето хора имат изоставащи мускулни групи, на които трябва да се обърне по-детайлно внимание, за да се изгради красиво и симетрично тяло, затова вие се нуждаете от специално изготвена тренировъчна програма.

  • Супер Абонамент

    Супер Абонамент включва хранителен режим, тренировъчна програма, консултация за прием на хранителни добавки, всекидневни консултации, следене на резултатите и оптимизиране на процеса в рамките на 3 месеца.